Většina lidí je nucena si vyřídit půjčku na bydlení. Bez toho by si totiž nemohla splnit svůj sen o vlastním bydlení. K úspěšnému vyřízení je nutné mít všechny potřebné dokumenty a doklady. Bez těchto podkladů není možné hypotéku získat. Sehnat potřebné dokumenty není tak snadné a hlavně to nějakou dobu trvá. Proto si to dopředu dobře zjistěte. Je také nutné si uvědomit, že hypotéka je velkým zásahem do rodinného rozpočtu a ne všechny rodiny jsou schopny si tak vysokou částku splácet. Hned na začátku si dobře zjistěte, jakou přesně částku budete splácet, jak je to s možností pojištění neschopnosti splácet, případně na jakou dobu si můžete splátky hypotéky odložit. To jsou ty nejzákladnější údaje, které je nutné vědět. Nyní se podívejme na sedm kroků, jak samotnou hypotéku získat.
1. SPOČÍTAT SI, ZDA SE PŮJČKA VYPLATÍ
Hypotéky nabízí téměř všechny banky. Ale každá banka poskytuje jinou nabídku a je nutné si vybrat tu správnou, která je výhodná právě pro Vás. Není jisté, že Vám banka vyhoví. Je proto nutné si zjistit, zda konkrétní banka poskytne Vámi požadovanou výši hypotéky. S bankou lze dohodnout různé varianty. Můžete mít rozdílnou dobu splácení, fixaci úroku, ale i výši splátek. Sami si teda můžete zvolit, jak dlouho budete úvěr splácet.
2. POROVNEJTE NABÍDKY
Je dobré obejít co nejvíce bank, abyste věděli, která nabízí ty nejlepší podmínky. Nedoporučuje se brát první nabídku, kterou dostanete. Lepší je porovnat i s jinými variantami. Sami pak uvidíte, která je výhodnější. Hypotéky neposkytují jen banky, ale také stavební spořitelny nebo makléřské společnosti. Makléři jsou odborníci, kteří Vám jistě rádi poradí, jak postupovat. Pokud teda nebudete chtít sami řešit výši hypotéky, můžete se obrátit na makléře, který nalezne nejvýhodnější nabídku, podle vámi zadaných parametrů. Za jeho služby budete muset samozřejmě zaplatit. Bankéř, který pracuje pro nějakou společnost, dokonce může nabízet své služby zdarma. Pomůže Vám vybrat to nejlepší. Předběžnou kalkulaci hypotéky si můžete udělat i sami na internetových stránkách.
3. POPLATKY NAVÍC
Banka se většinou nebude chválit poplatky, které si stanovují. Jsou často skryty a vy jako zákazník se o nich dozvíte až později. Některé banky, ale i finanční společnosti nabízí vyřízení hypotéky zcela zdarma. Někde se účtují měsíční poplatky za vedení účtu. Tyto poplatky se pohybují kolem částky dvě stě korun českých. Hypotéku je možné splatit dříve. Některé banky si účtuji poplatek za dřívější splacení hypotéky, jiné nikoli. Můžete si sjednat také pojištění, za které se samozřejmě platí. Poplatky většinou nejsou nijak vysoké, ale jsou to samozřejmě finance navíc.
4. SEPSAT ŽÁDOST O ÚVĚR
Máte-li všechny potřebné dokumenty připraveny, je na řadě vypsání žádost o úvěr. V žádosti by mělo být stanoveno, jakou částku si představujete splácet, jak dlouho ji chcete splácet a jak dlouhá by měla být, alespoň podle Vás doba fixace. Můžete doplnit i jiné podmínky.
5. NÁVŠTĚVA KATASTRÁLNÍHO ÚŘADU
Banka stanovuje sama podmínky pro zástavu nemovitosti. Tuto zástavní smlouvu v první chvíli podepíše pouze prodávající. On je totiž zatím jediným vlastníkem nemovitosti. Jeden den je nutné na katastrální úřad vložit tuto zástavní smlouvu a na druhé den tam vložte kupní smlouvu. Dokumenty totiž musí mít jiné datum.
6. PŘED PODPISEM SI ZKONTROLUJTE SMLOUVU
Každou smlouvu, nejen tu o úvěru, je nutné si smlouvu pořádně pročíst. Pečlivost je opravdu na místě. Nebylo by totiž zrovna moc příjemné, abyste třeba po roce zjistili, že jste podepsali něco, co jste vlastně ani nechtěli. Každá změna ve smlouvě, která je již podepsána, je již zpoplatněna. Před podepsáním jsou úpravy bezplatné.
7. POJIŠTĚNÍ
Pojištění nemovitosti jistě bude banka požadovat. Jistě výhodné je pojištění proti neschopnosti splácet. Člověk totiž nikdy neví, zda nepřijde o zaměstnání, případně neonemocní nebo se nestane nějaká nehoda. Pojištění myslí na všechny tyto nepříjemnosti.