Jednou za čas se téměř každý dostane do finanční tísně, kdy je jediným východiskem půjčka od banky. V podstatě vám v tom nic nebrání. Na podání žádosti není nic těžkého, horší je, pokud vám banka půjčku zamítne. Jedním z častých důvodů pro negativní stanovisko banky bývá žadatelův záznam v některém registru dlužníků. Jedná se o záznam, o kterém ani nemusíte vědět. Nemusí se totiž jednat o horentní nesplacené dluhy, ale například o nezaplacený nebo pozdě zaplacený účet za paušál, a už se můžete v registru dlužníku ocitnout. Záznam v registru dlužníků není v České republice nic neobvyklého. Naleznete zde jména téměř milionu lidí! Problémem je, že o zápisu v takovém rejstříku vás nikdo neinformuje, a tuto nepříjemnou informaci se dozvíte až od banky při žádosti o úvěr. To znamená v okamžiku, kdy vám je ouvej a potřebujete pomoc v podobě úvěru.
Pod slovem „neplatič“ si většina lidí představí člověka s finančním závazkem, který dlouhodobě neplní. To je sice pravda, ale pro získání titulu neplatiče stačí mnohem méně. Stačí jedna faktura, v jejímž zaplacení jste se zpozdili o pár týdnů, a máte v registru dlužníků zajištěné své místečko na několik let (většinou to bývá mezi třemi a čtyřmi lety). I když nakonec neuhrazenou fakturu zaplatíte, k výmazu z registru nedojde a vaše jméno v něm bude právě oněch několik let. Například nejznámější registr SOLUS zaznamenává jména celé tři roky po zaplacení všech dluhů! V období, kdy bude vaše jméno zapsané v registru, můžete narazit na celou řadu překážek. Můžete například zapomenout na to, že by vám po tuto dobu banka poskytla hypoteční úvěr na nemovitost. I když se budete snažit banku přesvědčit o tom, že jste se v registru ocitli nedopatřením, nebude vám to nic platné. Banku důvody nezajímají, je pro ni určující jedině zápis v registru dlužníků. Snažte se proto plnit všechny své závazky včas, aby se vaše jméno v registru vůbec neocitlo.
Co můžete vyčíst z registru dlužníků?
V rejstříku dlužníků se dá najít řada informací o fyzických osobách, jejichž jména jsou zde vedená. Kromě základních údajů, jako je jméno, příjmení, adresa bydliště a rodné číslo, zde najdete i údaje o částce, kterou jedinec splácí či splácel, jakým způsobem se tak dělo, a čím je závazek zajištěný. V registru dlužníků naleznete i informace o případných žádostech fyzické osoby o úvěr. Pozor si dávejte také v případě, že chcete někomu ručit za úvěr. V takovém případě se totiž můžete ocitnout v registru dlužníků i vy. Možná si říkáte jak je možné, že o vás banky v případě, že řádně nesplácíte své závazky, beztrestně podávají informace. Je to dané tím, že zákon o bankách dovoluje bankám vyměňovat si informace o důvěryhodnosti klienta a jeho schopnosti a ochotě splácet. Musíte tedy počítat s tím, že jakmile máte potíže se splácením, dozví se to i ostatní banky, u kterých následně při žádosti o úvěr narazíte. Pokud vám jedna banka žádost o úvěr zamítne, nemá cenu zkoušet žádosti u dalších. Banky mají totiž přístup k jednotné databázi, a vaše prohřešky při splácení před nimi neutajíte.
Jakmile vám banka zamítne žádost o úvěr kvůli záznamu v registru dlužníků, o kterém nevíte, začněte se důkladně zajímat, o jaký záznam se jedná. Není vyloučeno, že jste se do registru dostali omylem. Pokud se jedná o tento případ, můžete požádat o výmaz z registru. Konkrétně u instituce, která vás do něj zapsala. Může se ale stát, že je záznam platný a instituce měla právo vás do registru uvést. Chcete-li si i přesto vypůjčit o banky peníze, nabízí se vám dva způsoby. Stačí vyhledat:
a) Společnosti nezajímá zápis v registru dlužníků a půjčí téměř každému.
b) Společnosti, které zápis v registru dlužníků zajímá, ale zároveň si zjišťují důvod, pro který jste v registru uvedeni, a jeho závažnosti. Pokud se jedná o maličkost (právě např. o týden později zaplacený účet za telefon, který jste rychle zaplatili), půjčí vám i přes zápis.
U obou možností můžete bohužel čekat vyšší úrokovou sazbu, protože i přesto, že vám banka půjčí, považuje vás stále za rizikového klienta. Vyšší úrok má sloužit jako pojistka proti případnému nesplácení úvěru. Na úvěr téměř s určitostí nedosáhnete v případě, že je proti vám vedena exekuce.
Jestli vás zajímá, zda nejste vedeni v některém registru dlužníků, můžete do nejznámějších z nich za poplatek nahlédnout. Patří sem Centrální registr dlužníků, Centrální registr úvěrů, SOLUS, Bankovní registr klientských informací a Nebankovní registr klientských informací.