Pokud se vám stalo, že jste se dostali do obtížné finanční situace, můžete vyzkoušet také okamžitou půjčku od bankovní nebo nebankovní společnosti. Je tu také alternativa, tedy hotovostní půjčka od soukromé osoby. Nelze samozřejmě zapomenout ani na možnost peníze vydělat – což je ovšem trochu zdlouhavé. Pojďme se tedy na jednotlivé způsoby půjček podívat trochu blíže.
Hotovostní půjčka od banky domu
Jestli si potřebujete půjčit nějakou sumu, je možné kontaktovat některou z bank operujících na našem trhu. Pokud žádáte banku o hotovostní půjčku, pročtěte si samozřejmě všechny podmínky smlouvy a podmínky udělení či schválení půjčky.
Rychlá hotovostní půjčka od banky má obvykle výrazně nižší úroky i celkové náklady (tedy oblíbené RPSN). Tím se liší od soukromých osob a nebankovních společnosti. Pokud si tedy půjčíte přímo od banky, máte celkem jistotu, že cílová částka, kterou splatíte, nebude o tolik vyšší původní obnos.
Protože jsou ale banky v půjčování peněz opatrné, je pro úspěšné schválení půjčky potřeba splnit některé podmínky. Tou první je absence jiných půjček u jiných společností (a je jedno, jestli jde o jiné banky nebo nebankovní společnosti či soukromé osoby). Pokud máte půjčeno u několika různých institucí a vaše bonita není nejlepší, máte problém. Bonitou ve finanční oblasti rozumíme schopnost splácet svoje závazky. Pokud máte například měsíčně 20 000 Kč a po odečtení všeho vám zůstane částka dvou tisíc korun, na půjčku asi nedosáhnete. Pokud jste vedeni v registru dlužníků, zamítnutí půjčky bankou je téměř stoprocentní. Banky nerady půjčují lidem, kteří měli v minulosti nějaké problémy se splácením svých závazků.
Hotovost od nebankovní společnosti
Pokud u banky nepochodíte (z jakéhokoli důvodu), nebo potřebujete peníze na účtu opravdu rychle, asi dáte přednost rychlému vyřízení hotovostní půjčky skrze nebankovní společnost.
Půjčky tohoto typu mají několik výhod. Za prvé je to rychlost vyřízení a také rychlost odeslání samotné sumy na váš učet. Mnoho společností se dnes už soustředí i na poskytování tzv. minipůjček, které mohou být klidně v rozsahu 1 000 – 5 000 Kč. Nebo i vyšších obnosů třeba do 50 000 Kč a navíc nemají tak přísná pravidla pro schválení vašeho úvěru. Pokud jste ovšem notoričtí neplatiči a máte opět napůjčováno různě a u různých společností na trhu, můžete mít problém i tady, ačkoli pravidla pro poskytnutí půjčky jsou tu mnohem benevolentnější. U nebankovních půjček do 30 000 Kč se obvykle nenahlíží do žádných registrů a také není potřeba žádná zástava ve formě majetku nebo nemovitosti. Většina firem také nevyžaduje žádné poplatky předem. Pokud chtějí, může to být signál k většímu prověření této firmy – může se jednat o podvod. Tyto poplatky mohou půjčku velmi nenápadně, ale výrazně prodražit. Je to například platba za samotné vyřízení půjčky, registraci u firmy a podobně. Celkem často je ale jediným poplatkem poslaná koruna, která ověřuje funkčnost vašeho účtu.
Obecně jsou nevýhodou nebankovních půjček samotné náklady na půjčku. To je ovšem společný znak veškerých půjček, které jsou poskytovány nebankovními společnostmi – RPSN může být i v řádu několika tisíc procent. Vysoké RPSN je ale logické, pokud se jedná o velmi krátké půjčky.
Pokud pátráte po známých poskytovatelích hotovostních půjček, patří sem například firma Tommy Stachi. Zde si můžete půjčit desítky tisíc korun, aniž by kdokoli nahlížel do registru dlužníků či jakkoli jinak výrazně zkoumal vaši bonitu. Není nutná ani zástava majetku a ihned si můžete půjčit až 150 000 Kč.
Oblíbenou a tradiční nebankovní společností na půjčky je také známý Provident Financial. Má o něco přísnější podmínky – nahlíží do registrů – ale k vyřízení půjčky potřebujete jen platný občanský průkaz a doklad o jakémkoli příjmu.