Jak vybrat finančního poradce

02.01. 2014 • Tipy a rady

Pro běžného člověka jsou takové věci, jako je investování, finanční rezervy nebo i efektivní spravování peněz, velice složité. Abyste sami sebe nepřipravovali svou nevědomostí o peníze, můžete se sami tímto směrem vzdělávat, nebo se obrátit na finančního poradce.

Co je to finanční poradenství?

Posláním finančních poradců je poskytovat užitečné rady ohledně financí, a to soukromým osobám i podnikatelským subjektům. V tomto článku se zaměříme na soukromé osoby. Pro ty představuje finanční poradenství způsob, který jim ukáže ten správný směr a naučí je zajistit se na stáří, zhodnotit své volné prostředky, vybrat si správnou hypotéku, a podobně. Těchto oblastí je celá řada.

Finančního poradce si lidé platí sami na základě smlouvy o poskytování poradenských služeb, kterou s poradcem uzavřou. Setkat se ale můžete hlavně na internetu s finančním poradenstvím poskytovaným zcela zdarma. Nemusí se za tím nutně skrývat nekalý úmysl. Tito poradci jsou totiž placení z finančního trhu. Oba typy mají svá pro i proti.

Pokud je finanční poradce opravdovým odborníkem, jsou jeho rady nedocenitelné. Vyberete si tak správný typ spoření, hypotéku, nebo třeba investici. Ne všichni finanční poradci ovšem odborníky jsou. Někteří si na ně jen hrají a jejich rady vám nemusí být zrovna prospěšné. Základem úspěchu je tedy vybrat si toho správného. Ale jak si vybrat finančního poradce, jehož hlavním cílem bude vaše plná spokojenost?

Jak si vybrat finančního poradce?

Zdroje:

a) Zkušenosti známých

Nejosvědčenějším a nejefektivnějším způsobem je vybrat si finančního poradce na základě pozitivní zkušenosti někoho vám blízkého (příbuzných, dobrých přátel). Nikdy si nenechte radit od cizích lidí. Hrozí zde riziko, že by mohli být podjatí.

b) Internet

Internet je hlavní studnicí informací 21. století, proto ji neváhejte využít i v tomto případě. Najděte si o finančním poradci co nejvíce informací, zjistěte, jak probíhá případná spolupráce a zda si ho musíte zaplatit vy, nebo zda ho zaplatí finanční trh z vašich poplatků. Nebojte s ním komunikovat e-mailem a na všechno se dopodrobna zeptat.

Jak poznám kvalitního poradce

a) Nic netají, nic nenutí

Kvalitní finanční poradce vám nebude tajit žádnou informaci, nebude mlžit ohledně svých provizí a dokáže vám, že má odborné znalosti. Dále se řídí pouze tím, co si přejete vy sami. Snaží se vám nabídnout bankovní produkt podle toho, co vyhovuje přesně vašim potřebám. Jakmile vám finanční poradce neustále nutí ty samé produkty od té samé instituce, znamená to, že je zaujatý a není nezávislý.

b) Člen asociace

Opravdoví odborníci v oblasti finančního poradenství bývají v asociaci AFIZ (Asociace finančních zprostředkovatelů) nebo USF ČR (Unie společností finančního zprostředkování a poradenství). Vhodné je spolupracovat se členem některé z asociací, hlavně proto, že jakmile nebude poradce objektivní nebo vám budou jeho rady spíš na škodě, můžete se na asociaci obrátit, a ona se postará o vaše odškodnění.

Na co si dát pozor při hledání finančního poradce

Zaujatého a nekvalitního finančního poradce poznáte často. Takoví lidé se vás budou mermomocí snažit donutit podepsat smlouvu o některém finančním produktu ještě před tím, než se dokonale seznámí s vaší současnou i budoucí finanční situací. Tito poradci jsou krajně mazaní, a budou se vás snažit vmanipulovat přesně tam, kde vás chtějí mít. Jste svéprávní lidé, proto sebou nikdy nenechte manipulovat!

Zbystřit byste měli i v případě, že vám poradce představí jen výhody finančního produktu a neřekne vám nic o případných rizicích. Každý finanční produkt má svá rizika a je vaše právo o nich vědět. Podezřelé by vám mělo být i to, když bude finanční poradce spěchat na podpis smlouvy, chce po vás podpis už na první schůzce nebo má jen omezené portfolio finančních produktů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články