Pryč jsou doby, kdy jste museli kvůli každému pohybu svých peněz vystát frontu v bance nebo si vybírat hotovost k bankomatu. V dnešní době můžete většinu úkonů provádět v klidu domova díky online bankovnictví. Internet je ale bohužel místem, na které útočí čím dál víc tzv. hackerů, kteří vám při špatném zabezpečení vybílí účet během chvilky. Přečtěte si, jak spravovat své peníze z domova a zároveň mít jistotu, že jsou v bezpečí před kriminálními živly.
Pár pojmů ohledně internetbankingu
Než se dostaneme k samotné problematice, objasníme vám pár pojmů, se kterými se v článku setkáte:
3D Secure – S tímto pojmem se setkáte v souvislosti s platbami kartou na internetu. Při tomto typu zabezpečení je nutné potvrdit každou odchozí platbu heslem, které vám přijde SMS zprávou na mobilní telefon.
CVV/CVC – Jedná se o třímístný bezpečností kód uvedený na zadní straně platební karty. Při platbách přes internet nahrazuje PIN kód.
Čipová karta – Tímto pojmem označujeme platební kartu, ve které je zabudovaná paměť a mikroprocesor. Díky tomu je elektronické podepisování peněžních transakcí mnohem bezpečnější.
Malware – Souhrnný název pro počítačové viry, červy, trojské koně, škodlivé programy,…
Phishing – Jedná se o podvodné jednání, které má z člověka dostat pod určitou záminkou osobní data (číslo karty, přístupová hesla k účtům,…)
Trojský kůň – Obzvlášť nebezpečný typ viru, který bez vašeho vědomí nainstaluje program, který následně sbírá osobní informace a zasílá je hackerům.
Platby přes internet
Banky se snaží svého klienta při online platbách aktivně chránit. Nejčastěji narazíte na zabezpečení systémem 3D Secure (viz výše). Aby byly vaše finance opravdu v bezpečí, musíte se ale snažit i vy. Stačí jen dodržovat jedno zásadní pravidlo – všechna přístupová jména a hesla k internetovému bankovnictví a platebním kartám byste měli znát jedině vy!!! Tyto údaje nikdy nikomu nesdělujte, a to ani svým rodinným příslušníkům. Navíc když si nastavujete heslo, snažte se, aby obsahovalo číslice a také malá a velká písmena. Je jednodušší si zapamatovat složitější heslo, které nedává žádný smysl, než si nastavit například heslo „123Abc“ a pak se divit, že vám někdo prolomil účet. I přes tuto radu je stále celosvětově nejvyužívanějším heslem Password1 (v překladu Heslo1). Obsahuje všechny druhy znaků, ale je tak lehké ho odhalit…
Hrozba jménem phishing
Jak už jsme psali výše, phishing má za cíl dostat z nic netušícího člověka co nejvíce údajů k jeho platebním kartám nebo online bankovnictví. Phishing není hrozbou poslední doby, existuje stejně dlouho, jako samotné platební karty.
Podvodný e-mail
Nejvíce využívanou cestou podvodníků je váš e-mail. Zašlou vám neškodně se tvářící e-mail s odkazem na podvodnou stránku, na které se od vás vyžaduje zadání vašeho jména, čísla karty, expirace karty a CVV/CVC kódu. Zkrátka všeho, co je potřeba pro online platbu kartou.
Vypuštění trojského koně
Oblíbeným nástrojem hackerů je zaslání e-mailu, který obsahuje odkaz na bombastickou stránku, kterou prostě musíte vidět. Jakmile na něj ale kliknete, nevědomky si do počítače vpustíte trojského koně, nebo jiný druh malware. Aniž o tom budete mít tušení, postupně ovládne váš počítač a vysaje z něj všechny citlivé informace. Dokáže například zaznamenávat znaky, které píšete na klávesnici.
Jak se proti phishingu bránit?
Hackeři jsou stále mazanější, proto je stále těžší se proti jejich praktikám účinně bránit. Podvodné internetové stránky vypadají čím dál věrohodněji a viry pracují ještě zákeřněji. Z toho důvodu je nutné chránit svůj počítač a citlivá data kvalitním aktualizovaným antivirem. I když většina těchto programů chrání váš počítač průběžně, není od věci nechat ho občas důkladně zkontrolovat výskyt případných malware. Podezřelé nevyžádané e-maily vůbec neotvírejte, a rovnou je odesílejte do koše.
Opatrnost se vyplatí
Internet byl stvořený proto, aby lidem usnadnil práci a ušetřil čas i nervy. K tomu slouží i internetové bankovnictví. Pokud ale nebudete dostatečně opatrní, nezbude vám na účtu ani koruna. A co myslíme touto opatrností?
Stačí se pořádně dívat!
Jakmile má vaše internetové bankovnictví podivnou gramatiku, byla stránka pravděpodobně napadena a vy byste neměli vpisovat citlivé údaje. Zpozornět byste měli i v případě, že se při přihlašování do internetového bankovnictví neobjeví v řádku adresy zelený pruh nebo ikona zámku potvrzující pravost stránky. To samé platí pro stránky, které po vás budou chtít z nevysvětlitelných důvodů citlivé údaje (číslo karty včetně skončení platnosti a CVV/CVC nebo telefonní číslo, aniž byste vědomě cokoliv kupovali. Často se také stává, že vám dorazí autorizační SMS, i když jste zrovna žádnou platbu nezadávali. Podvodníci vám pak zašlou SMS, že se omlouvají, ale že k vám na mobil přišla jejich autorizační SMS, a zda byste byli tak hodní, a autorizační SMS jim zaslali.
Jak se bránit?
Váš počítač by měl mít nainstalované programy, které ho chrání před útoky – antivirový program, firewall (neboli bezpečnostní brána), aktualizovaný operační systém,… Pro hackery je prolamování těchto programů výzva a proto by samy o sobě nebyly dostačující. Naštěstí dnešní antivirové programy neustále aktualizují svoji databázi, a jakmile jim přijde informace o výskytu nového viru, dokážou vás před ním ochránit. Jestliže si myslíte, že máte nainstalovaný antivirus a nic vám tak nehrozí, měli byste vědět, že to není zas až tak úplně pravda. Měli byste ke své bezpečnostní výbavě přidat i jednorázové antiviry, speciální vyhledavače trojských koní, atd.
Co když je vaše internetové bankovnictví napadené?
Hned, jakmile pojmete podezření, že vaše online bankovnictví nebo brána pro placení kartou vypadají divně, okamžitě kontaktujte svoji banku. Pracovníci jsou pro tyto případy školeni a situaci hned prověří. Někdy od vás budou chtít zaslat tzv. printscreen podezřelé obrazovky. To provedete jednoduše klávesou PrtSc na vaší klávesnici. Pak vložte zkopírovanou obrazovku např. do programu Malování a obrázek odešlete.
A co když je napadený celý počítač?
Když se domníváte, že je váš počítač napadený malwarem, měli byste okamžitě začít dodržovat určitá bezpečnostní pravidla:
1) Nepřipojujte se ke svému internetovému bankovnictví! Trojský kůň by tak získal informace o přístupu na váš účet.
2) Zapněte antivirus a spusťte hluboký scan, který prověří kompletně všechna data, která se na vašem počítači nachází.
3) Pokud se počítač chová nestandardně, odpojte ho od internetu, nepřipojujte k němu telefon, flashky, ani cokoliv jiného. Následně kontaktujte specializovaný počítačový servis.