Poslední dobou roste stále více obliba bezkontaktních platebních karet. Platební karty obecně jsou vydávány ke každému běžnému účtu a používá je občas asi každý. Intenzita jednotlivých druh použití se dost liší a bezkontaktní karty jsou jen jedním z druhů. Pojďme se na ně podívat trochu blíže.
Něco o platebních kartách obecně
Jak už název napovídá, platební karta slouží k platbám. V tomto případě bezhotovostním. Jsou vydávané bankou, která je může poskytnout osobě jak fyzické, tak právnické. Hlavní způsoby použití jsou dva – platby za zboží či služby a výběry hotovosti z bankomatů. Jednotlivé typy transakcí jsou obvykle zpoplatněné, ovšem jednotlivé sazby se liší podle konkrétního vydavatele karty.
Platební karta má podobu malé plastové kartičky. Rozměr je 85,60 x 53,98 mm. Takhle velké jsou karty platební i kreditní. Na každé kartě jsou údaje o držiteli karty a její rozměr je dán mezinárodně platnou normou ISO/IEC 7810. Bankovní domy v ČR vydávají elektronické platební karty, mezi které se řadí VISA Electron a Maestro. Pak tu najdeme ještě embosované platební karty, které mají (na rozdíl od běžných platebních karet) veškeré údaje prolisované, tedy hmatatelně vystupující z povrchu. Existují samozřejmě i kombinace karet. Bezhotovostně lze platit na těch místech, která disponují terminálem pro přijetí těchto karet.
Na každé platební kartě se vyskytují určité bezpečnostní prvky. Je to logo banky, EMV čip, hologram, číslo kreditní karty, logo vydavatele, datum exspirace karty (dokdy platí) a jméno majitele karty.
Kdokoli kdo používá jakoukoli platební kartu, by měl správně dbát základních bezpečnostním opatření. Mezi ty hlavní patří, že bezpečnostní kartu nepůjčuje, nesděluje její PIN a ani tento PIN nemá v blízkosti karty (například v peněžence v případě ztráty karty). Dále je potřeba nevystavovat kartu mechanickým poškozením a také například při výběru peněz z bankomatu dbát na to, že naše počínání nikdo další nepozoruje apod.
Jaké jsou druhy platebních karet?
Karty jsou v zásadě dělitelně na:
Debetní: Jedná se o kartu přímo napojenou na účet majitele. Ten z ní čerpá vlastní peněžní prostředky, ale krom toho může velmi často čerpat také tzv. kontokorent, tedy půjčit si od banky samotné. Tato výše je u každé banky trochu jiná a řídí se určitými pravidly. Tak jako tak se jedná o oblíbený marketingový nástroj. Někdy je nabízen automaticky, jindy je potřeba dostát určitým podmínkám stanoveným bankou. Obecnou výhodou karet je pohodlí s nimi spojené – nemusíte s sebou nosit hotovost. Nevýhodou jsou poplatky (u každé banky nastavené trochu jinak) stejně jako možné riziko, pokud kartu ztratíte.
Kreditní: Tato karta je spojena s revolvingovým úvěrem. Tento typ úvěru je postupně splácen a opět čerpán. Čerpání je v tzv. bezúročném období zdarma a platí se jen poplatek spojený se samotným používáním karty. Pokud ale toto období překročíte, jsou úž úroky značné. Proto vždycky platí, že jakoukoli kreditní kartu je třeba používat rozumně. Vydavatelé jsou různí (bankovní i nebankovní společnosti) a každá je jinak nastavena a také jinak výhodná.
Kromě těchto dvou zmíněných druhů existují také elektronické peněženky. U těch lze ale kartou čerpat pouze to, co je připsáno v té které konkrétní peněžence, také opět platíte jen vlastními prostředky – jako u debetní karty. Pak existuje ještě možnost charge, tedy úvěrová karta (typ kreditní karty, která je určená pro velmi bonitní klienty).
Jak je to s bezkontaktními platebními kartami?
Díky bezkontaktním kartám lze platit bezkontaktně. Tedy tak, že se karta platebního teminálu nemusí fyzicky dotknout, pouze se k němu musí přiblížit na určitý čas a vzdálenost. Takto se dají použít nejen karty samotné, ale i další pomůcky (klíčenky). Všechny tyto nástroje musí ale obsahovat čip, tedy systém určený pro komunikaci s terminálem. Tyto platby mohou být nejrůznějšího druhu, ale musí je dovolovat samotný platební terminál. Zpravidla je označen nápisem „Plaťte bezkontaktně.“ a symbolem připomínajícím radiové vlny.
Na co jsou dobré bezkontaktní platební karty?
Platební karty dovolující bezkontaktní platby jsou používané spíše k platbám menších částek. Hranici si banka určuje sama, ale většinou jde o sumy do 500 Kč. Pokud tuto částku při platbě překročíte, transakce probíhá stejně, ale je požadována autorizace pomocí PIN kódu, případně podpis.
Bezkontaktní platby mají výhodu hlavně v ještě větší rychlosti a jednoduchosti transakce. Nemusíte totiž kartu například vytahovat z peněženky nebo kapsy na rukávu, stačí se pouze přiblížit k terminálu (většinou na tři centimetry). Komunikace mezi kartou a terminálem se odehraje během zhruba pěti vteřin. Díky tomu jsou bezkontaktní karty velmi praktické v obchodech, trafikách, fastfoodech a na spoustě dalších míst.
Je použití bezkontaktních platebních karet bezpečné?
Když byly bezkontaktní karty teprve v rozvoji a nebylo jich tolik, ozvaly se samozřejmě kritické hlasy. Ty upozorňovaly na nejrůznější nebezpečí.
Proběhl dokonce i názor, že pomocí speciálního zařízení lze z blízkosti (třeba v autobuse) kartu načíst, získat z ní údaje a třeba i rovnou odčerpat finanční prostředky. Není to ale pravda. Technicky by to bylo možná proveditelné, nicméně velmi komplikované a byla by tak opravdu velká náhoda, kdyby se to povedlo. Není navíc zaznamenán jediný případ tohoto druhu. Karty samotné splňují všechny potřebné bezpečnostní standardy.
Co při ztrátě nebo krádeži bezkontaktní platební karty?
Bojíte se ztráty nebo zcizení vaší bezkontaktní platební karty a zneužití prostředků nebo údajů? Pokud tato událost nastane, bez odkladu kartu zablokujte pomocí nonstop linky, kterou má dnes snad každá banka. Obvykle se tato operace dá provést i z internetového bankovnictví a tedy často i skrze například mobilní aplikaci přímo od banky.
Jediné nebezpečí hrozí v tom, že pachatel ji použije na bankovní transakce do sumy, kdy nemusí zadávat PIN. Banky jsou ale na tuto situaci připraveny a obvykle nahrazují tyto prostředky v plné výši.
Opět pokrok: bezkontaktní karty s biometrickými údaji
Už během roku 2015 by se na trhu bankovních produktů měly objevit první platební karty s biometrickými údaji.
Tyto karty ověřují platbu pomocí otisku prstů – mají integrované biometrické čidlo, přičemž údaje jsou uložené v samotné platební kartě. Je to způsob autorizace, který nahrazuje zadávání PIN kódu a podpis.
Na rozdíl od omezeného limitu placení bezkontaktních karet by po aktivaci přes otisk prstu mělo skrze biometrické karty jít zaplatit jakoukoli částku.
Tyto karty vzniknou díky spolupráci společností MasterCard a Zwipe a na trh by měly dorazit během roku 2015.