I nejostražitějším jedincům se občas stane, že náhle potřebují finance, ale mají jich nedostatek a neví, kde k nim tak rychle přijít. V takové situaci se jako nejlepší řešení jeví často půjčka. Málokdo má v životě to štěstí, že se půjčkám vyhne obloukem. I ti nejobezřetnější lidé se mohou ocitnout v situaci, kdy akutní potřeba peněz vyžaduje jejich půjčení, ač jim to není dvakrát po chuti. Dnešní vyspělé technologie skýtají v minulosti neomezené eventuality a jednou z nich je také vyhotovení půjčky pomocí internetu. V tuto chvíli jde vážně o snadný způsob k zapůjčení potřebné sumy peněz. Je ovšem nutné si peníze zapůjčit rozumně a pouze u hodnověrného poskytovatele. Existuje nějaký rozdíl mezi půjčkami bankovních a nebankovních společností? Jistěže ano.
Lišit se můžou v sazbách za úroky, způsobem ručení a také v jiných (drobných X větších) podrobnostech. Půjčka se obvykle označuje jako spotřebitelský úvěr, který je sjednán v bankách a je určen na koupi artiklů. Než se klient banky dostanete k vypůjčeným penězům, je nutné, aby absolvoval všelijaké kroky. Pokud se však daný klient žádající o půjčku v minulosti prohřešil opožděnou splátkou, zvyšuje se šance, že bankovní úřad půjčku zamítne. V takové záležitosti se musí klient poohlédnout na jiném místě, jelikož peníze s největší pravděpodobností vskutku půjčit potřebuje. Z této příčiny jsou tzv. půjčky bez registru, které sjednávají zřízení, jež nemají závazek revidovat záznamy z registru dlužníků.
Zásluhou toho umí instituce vypomoci i těm lidem, kteří jsou u bank bez možnosti úspěchu. Mnohokrát je možno dojednat online půjčku a absolutně v daný moment. Postačí jen předložit pravidelný příjem. Již zmíněné půjčky bez registru jsou výhodné nejen pro živnostníky, ale i pro zaměstnance. Nebankovní instituce se nejednou nestraní ani půjčkám pro penzisty, kteří jen předloží pravidelný důchod (aby měli na půjčku nárok).
Úskalí půjček přes internet
V okamžiku, kdy se uchazeč dostane k bodu dojednání půjčky prostřednictvím internetu, měl by předem vědět, zda je v jeho silách splácet novou půjčku. Dále by měl být při výběru pečlivý v tom, komu své splátky dává do péče. Podstatným rysem pro hojnou majoritu zákazníků bývá sazba za úroky, která se v dnešní době pohybuje u půjček na hranici 6% a 25%. Její výše se odvíjí od délky doby splácení a výše měsíční splátky. Úvěr se jinak může zdát menší, avšak na dno mohou dlužnou osobu dostat utajené poplatky.
Pozor na poplatky u půjček
Vedle úrokových sazeb je zásadní si také vyhledat informaci, zda bude účtován také poplatek za akceptaci úvěru, což je četný jev (především u bank). Také se prodraží nucené založení a vedení bankovního účtu, kam budou vypůjčené peníze posílány. Může také nastat situace, kdy dlužník bude mít v úmyslu splatit dlužnou sumu dříve, avšak narazí na poplatek spojený s předčasný splacením celkové výše vypůjčeného obnosu peněz.
Sledujte výši RPSN - roční procentuální sazbu nákladů
Jedním z nejdůležitějších momentů při procesu rozhodnutí o půjčce by mělo být tzv. srovnání RPSN (Roční procentní sazba nákladů), která bere na vědomí všechny náklady a při nejlepším by měla být do 20%. Pokud přesahuje RPSN 100%, je označena za podezřelou. Trh neustále skýtá celkem hodně nedůvěryhodných věřitelů, kteří používají při půjčkách online nemorální způsoby.
Definitivně byste se měli mít na pozoru před zcela novými institucemi, které například neposkytují předsmluvní dokument, mají velice vysoce dané pokuty za prodlevu a předčasné splácení či nabízí půjčování peněz i nezaměstnaným jedincům. Ne zcela bezpečně se jeví i určité zastupitelské společnosti – zprostředkování produktů a služeb větších finančních společností. Každý kandidát na půjčku by měl mít předem zjištěny všechny potřebné informace o dané společnosti, od které by si ráda finance půjčil. Měl by také dobře zvážit výši splátek a při uzavírání smlouvy být ostražitý. Jestli si potenciální zákazník neví, jak s dokumenty naložit, měl se v takovém případě obrátit s prosbou o pomoc na specialisty v daném oboru, aby se nepodepsal pod něco nekalého.