Není asi třeba zdůrazňovat, že tento typ půjček je specifický tím, že je poskytován jinými finančními institucemi, než jsou banky. Banky totiž kromě poskytování půjček a úvěrů nabízejí i řadu jiných finančních produktů a proto podléhají státnímu dohledu a zvláštním zákonným úpravám.
Instituce zaměřující se čistě na poskytování půjček mají daleko menší portfolio poskytovaných služeb a proto podléhají jiným, do určité míry méně přísným regulacím. Jedná se v drtivé většině o právnické osoby, tedy soukromě podnikající firmy a jako každé jiné podnikání je i to jejich samozřejmě motivováno ziskem. Nelze u nich tedy čekat nižší úroky, spíše naopak.
Půjčky bez registru
Půjčky bez registru ocení především klienti, kteří mají již několik půjček a jsou vedeni v registru problémových plátců (resp. neplatičů půjček). Nebankovní společnosti poskytují půjčky bez nahlížení do registru výměnou za vyšší RPSN (někdy až stovky procent).
Půjčky bez potvrzení příjmu
Nebankovní společnosti poskytují i půjčky, u kterých nemusíte dokládat váš finanční příjem. Logicky se tak tyto půjčky hodí pro nezaměstnané osoby a ženy na mateřské dovolené. Výhodou je rychlost vyřízení, nevýhodou vyšší RPSN a mnohdy nutnost ručit nemovitostí.
Online půjčky
Pojmem "online půjčky" se označují nebankovní půjčky s prvotním kontaktem po internetu, případně přes telefon. Sjednání takových online půjček je velice rychlé. Jedná se však o nižší částky s vysokým RPSN.
Výhody nebankovních půjček
- rychlé vyřízení
- mnohdy stačí pouze jeden doklad totožnosti (OP, pas)
- snadná dostupnost při řešení finanční situace
Nevýhody nebankovních půjček
- jedná se obvykle o menší půjčky (v řádech desetitisíců)
- splatnost půjčky je krátká, obvykle do jednoho roku
- značně vysoké RPSN
- možná úskalí ve smlouvě u neověřených nebankovních společností