Některé produkty z řady rychlých půjček (obvykle bez nutnosti dokládat příjem, bez nahlížení do registru dlužníků) se staly synonymem pro velice drahé zadlužení se vstupenkou do dluhové spirály.
Takový pohled na rychlé půjčky zapříčinily především neseriózní privátní poskytovatelé nebankovních půjček.
O co jde? Některé společnosti vám sice nabídnou zdánlivě výhodnou půjčku s přijatelným úrokem, avšak při důkladném pročtení smlouvy zjistíte řadu nejasností a úskalí.
Prvním bodem, u kterého byste měli zbystřit, je vyčíslení všech poplatků, které jsou spojeny jak s poskytnutím půjčky, tak i s jejím vedením a správou. Může se tak snadno stát, že samotné poplatky převýší splátku úroků z půjčky. Proto je důležité pečlivě pročíst smlouvu a nechat si vše vysvětlit.
Nevýhodou jsou i poplatky za předčasné splacení půjčky. Některé zavedené společnosti však již od těchto poplatků ustupují.
Klasickým ukazatelem nevýhodnosti rychlé půjčky může být výše úroku. Jelikož je pro nebankovní společnost poměrně rizikové půjčovat peníze problémovým klientům (tzn. sociálně slabí, nezaměstnaní, ženy na mateřské; tedy osoby s nižším příjmem), tak se právě výší úroku jistí.
Pozornost věnujte také ukazateli RPSN, což je v procentech vyjádřená sazba ročních nákladů na půjčku. Tedy údaj o tom, kolik celá půjčka bude stát.
RPSN se obvykle pohybuje v desítkách procent, avšak u rychlých krátkodobých půjček (se splatností do 12 měsíců) se můžete setkat i s RPSN v řádu stovek procent.
Nedílnou součástí smlouvy o rychlé půjčce je její zajištění. To může být provedeno movitou nebo nemovitou věcí, například autem, pozemkem či bytem.
Někdy se můžete setkat s vyžádáním vystavení tzv. bianco směnky. Takovou výzvu rozhodně odmítněte a najděte si jinou nebankovní společnost.
Souhrn nevýhod rychlých půjček
- vyšší úrok než u bankovních společností
- mnohdy vysoké RPSN
- skryté poplatky (záleží na konkrétní společnosti)
- poplatky za předčasné splacení (záleží na konkrétní společnosti)
- riziko bianco směnky (záleží na konkrétní společnosti)