Už jste se rozhodli, že si půjčíte? V tom případě je jedno, jestli půjdete do společnosti bankovní nebo nebankovní – na každý pád je tu několik věcí, na které je potřeba si dát pozor. Nepřipusťte, aby vás jakákoli půjčka dostala do větších finančních problémů, protože z těch se velmi, velmi těžko dostává.
Vyberte si velmi pečlivě poskytovatele
To je první a velmi podstatný krok. Hlavně tehdy, když jste se z nějakých důvodů rozhodli pro nebankovní společnost, věnujte tomuto kroku dostatek času. Nebankovní firmy nejsou horší a pro mnoho osob je to jediný způsob, jak se na půjčku dostat. Nabízejí kromě půjčky samotné i mnohé další výhody jako rychlost, pohodlí a minimum papírování. Ale je potřeba spolupracovat s kvalitním poskytovatelem.
Protože je ale nebankovních subjektů v oblasti půjček obrovské množství, mnohé z nich se budou na první pohled tvářit seriózně, ale nabídnou vám podvodné produkty. Podvody v této oblasti jsou různého druhu. Někdo vybere vstupní poplatek a pak už se nikdy neozve. Jiný vám nabídne krásnou smlouvu, ale s mnoha skrytými poplatky a pravidly.
Dejte si pozor na poplatky
Vstupní poplatky jsou v případě půjček u nebankovních společností obecně velmi ošemetnou věcí. Může se docela dobře stát to, že vstupní poplatek zaplatíte, ale společnost už se vám sama neozve a vy nebudete mít způsob, jak ji kontaktovat. Jaká je prevence? Volte raději firmu, která žádný vstupní poplatek nechce. Kvalitnější subjekty totiž uzavírají smlouvy o půjčkách bez vstupních poplatků, i bez jakýchkoli jiných. Neznamená to automaticky, že kdokoli chce vstupní poplatek, je podvodník, ale opatrnosti není nikdy dost.
Přečtěte si smlouvu v klidu a pozorně, i několikrát
Neplatí to jen pro smlouvu – než podepíšete cokoli, velmi důkladně si to pročtěte. Nikam se nenechte tlačit, nechte si dostatek času a cokoli vám nebude jasně, zeptejte se, případně se s někým poraďte. A stejnou pozornost věnujte i obchodník podmínkám, které jsou její součástí – na to mnoho lidí zapomíná. Tyto podmínky totiž upravují veškeré situace, které mohou nastat.
Smlouva má obsahovat informace jasné, srozumitelné a úplné. Je potřeba, abyste textu správně porozuměli – a čtěte i dodatky či údaje, které jsou psány malými písmeny. Z formulací vám možná půjde trochu hlava kolem, ale lepší trocha námahy v momentě, kdy se k ničemu nezavazujete, než problémy později. Právě v těchto formulacích totiž mohou být skryté poplatky nebo jiné okolnosti, které učiní půjčku velmi nevýhodnou.
Rozhodně věnujte také pozornost rozhodčí doložce, sankcím za neplnění, poplatkům za splacení a RPSN – ve smlouvě nesmí také žádný údaj chybět. Pokud chybí, není platna.
Vyhněte se inzerátům
Pokud jdete po půjčce, vyberte si nebankovní společnost, která má nějaké jméno a reference. Rozhodně vynechte různé inzeráty v novinách, na zastávkách nebo letáčky ve schránkách. Obvykle mají horentní úrokové sazby a obecně se jedná většinou o nesolidní firmy.
Rozvažte si, jak jste na tom finančně
Pokud jdete pro půjčku do nebankovní společnosti, asi ji dostanete. Šance je tu každopádně vyšší, než u klasické banky. Nebankovní subjekty totiž nezkoumají registr dlužníků a kolikrát ani vaši bonitu. Proto je zvážení schopnosti splácet vysněnou půjčku na vás. Uvažte reálně vlastní možnosti, jaká mohou nastat situace a co vám případně může splácení ztížit nebo zcela znemožnit.