Vyjít s penězi na domácnost je velmi náročné. Jistě to sami znáte. Peníze se rozkutálí do všech stran. Nakonec se možné, že se peníze vydaly na výdaje, které vlastně ani nejsou tak nutné, ba dokonce jsou zbytečné. Společně se nyní podíváme na největší žrouty peněz, které v domácnosti můžete najít.
Mobilní telefon
Všichni ho vlastní. Vlastně všichni členové rodiny, od těch úplně nejmenších, až po nejstarší generaci. Operátoři sice slibují ty nejvýhodnější tarify, kdy rozhodně nemůžete prodělat, ale i tak se samotný tarif zaplatit musí. Většina lidí přechází na paušály, které operátoři mohou ušít člověku přímo na míru. Operátoři se předhání, který získá více klientů. Nabízí svým zákazníkům lepší tarify, telefony zdarma k paušálu nebo za zvýhodněnou cenu.
Slevové a klubové karty
Vás sice naláká cena, ale mnohdy si neuvědomíte, že věc, kterou sice koupíte levněji nebo na slevovou kartu vůbec nepotřebujete. Obchodníci moc dobře ví, jak lidé slyší na slevu a patřičně toho využívají.
Knihy
Literatura je velmi zajímavá a poučná, ale knihy jsou dost finančně náročné. Proto místo drahách knih si pořiďte kartičku do místní knihovny, kde Vás členství vyjde na sto korun ročně. Můžete si tak půjčit jakoukoliv knihu, v klidu ji přečíst, a přitom neutratíte skoro nic. Knihy navíc zabírají velké množství lidí, a pokud zrovna nevlastníte velkou knihovnu, nemáte je většinou kam dát.
Webové portály se slevou
Před samotným nákupem je dobré si ho pořádně promyslet. Musíte odhalit, zda se jedná o skutečně výhodnou nabídku nebo jen marketinkový tah obchodníků. Nenechte se podvést.
Nápis akce nebo sleva
Jsou období, kdy jsou obchody přeplněny zlevněným zbožím. Dávejte si ale i zde pozor na to, co vlastně kupujete. Obchodníci moc dobře vědí, že lidé slyší, na slovo sleva nebo akce. Jenže oni před samotným zlevněním naopak zboží zdraží. Vy pak sice koupíte boží ve slevě, ale s cenou, která je mnohdy i vyšší, než je obvyklé. Často také využívají prodejci akce dva plus jeden se slevou. To znamená, že vy si koupíte víc věcí, než vlastně potřebujete. Prodejce je rád, že se zbaví staré kolekce, která již by se neprodala za původní cenu.
Bazary on-line
V tomto případě můžete hodně ušetřit. Sedněte si k internetu a vyhledejte si bazary. Lidé zde nabízí spoustu věcí na výměnu, případně zdarma za odvoz. V tomto případě je to dobrá varianta pro ušetření několika korun.
Bazary
Podobně jako v bodě výše. Můžete navštívit i bazary, antikvariáty a secondhandy ve vašem okolí. Sami budete překvapeni, jak levné, a téměř nepoškozené zboží se zde dá sehnat. Mnohdy zde najdete dokonce kvalitnější a hodnotnější zboží, než v normálním obchodě. Proto se nebojte navštívit i tyto obchody.
Oprava nebo koupě nového
Mnohdy platí myšlenka, která přetrvává již několik generací, že oprava je výhodnější, než koupě nového zboží. Bohužel ve většině případů tomu tak není. Na trhu se dá koupit velké množství nového zboží za velmi nízké ceny. Soukromí opraváři jsou velmi drazí a ani potom si nejste jistí, jak dlouho Vám bude opravené zboží ještě sloužit. Nový produkt má přeci jen jistou záruku, ve které můžete nechat zboží opravit případně vrátit. Další možností je oprava vlastní pomocí. Jen u všech produktů to není možné.
Nové věci
Každý si chce občas udělat radost a koupit si jen tak něco, co skutečně ani nepotřebuje. Některé společnosti nabízí prodej na splátky. Jedná se spíše o dražší produkty, jako je například elektronika. Tento tah si ale také dobře rozmyslete. Existují sice společnosti, které nabízí zboží na splátky bez navýšení. Ale ve většině případů si budete za možnost splácení něco připravit. Je teda dobré si na dražší věc šetřit a nakonec si ji koupit najednou za hotové peníze v plné výši.
Složenky
Mohlo by se zdát, že je to výhodnější, ale ani omylem. Za každou složenku je nutné zaplatit navíc zhruba třicet korun. A pokud si to spočítáte, že měsíčně platíte hned několik složenek, nějakou tu stovku na tomto způsobu placení můžete ušetřit. Pokud si obstaráte v bance trvalé příkazy na bankovní převody, nemusíte se o nic starat a ve většině bank za tyto služby nezaplatíte nic nebo jen velmi malé, zanedbatelné částky.
Výše očí
Jedná se opět o marketingový tah. Zkuste se někdy v supermarketu podívat o regál níž nebo výš. Sami budete překvapeni, že se dají koupit i levnější varianty vaší oblíbené potraviny. Do výše očí se dávají jen ty nabídky, které nejsou ani předražené, ale ani nejlevnější. A lidé je nejčastěji koupí.
Letáky
Domácnosti jsou zahrnuty letáky, které pravidelně chodí do poštovních schránek. Pokud patříte mezi ty, kteří objíždí všechny slevy pozor. Když si spočítáte, kolik benzínu projezdíte, nakonec by Vás možná vyšlo levněji koupit sice malinko dražší zboží, ale v jednom supermarketu, než jezdit od jednoho marketu ke druhému.
Poznámky
Zřiďte si deníček, do kterého si budete pravidelně zapisovat výdaje, které utratíte. Na konci měsíce tak budete mít přehled, co všechno jste koupili, co bylo nutné, a co naopak nepotřebné.
Sporák
Při zařizování domu si rozmyslete, jaký typ sporáku si pořídíte. Ty elektrické vyjdou totiž poněkud dráž než ty plynové. Hodinové vaření na elektrickém sporáku vyjde až na dvojnásobek toho, jako u plynového. Proto pokud to je možné, volte raději plynový spotřebič.
Teplo
Je jasné, že doma nikdo nechce zmrzat, a proto se topí. Jenže je možné, že teplo z domu utíká zbytečně a vy musíte topit víc, než by bylo zapotřebí. Je-li to jen trochu možné, nechte si zateplit svůj dům. Sami poznáte, o kolik je dům teplejší. Nebudete muset tolik topit, čímž samozřejmě ušetříte. Investice se rozhodně vrátí. Kromě tepelné izolace je možné šetřit i jinak. Pořiďte si prahy ke dveřím, vyměňte stará okna za nová, stejně tak i hlavní dveře. Jedná se sice o investici, která se Vám ovšem během několika let vrátí.
Přetápění
Teplo je sice v zimě příjemné, ale extrémně vysoké teploty také nejsou pro organismus dobré. proto topte jen tak, abyste v pokoji zbytečně nemrzli. Nezdržujete-li se v pokoji vůbec, stáhněte topení na minimum. Doporučení teplota je teda dvacet stupňů. Jedná se o únosnou teplotu, a navíc šetříte.
Záclony a závěsy
Pořiďte si nižší záclony, které nezasahují do radiátorů. I když jsou záclony velmi řídké, berou jisté množství tepla z radiátorů. Dále je možné využít různé fólie nebo alobal, který se dává za stěnu na radiátor. Teplo se tak ještě více odráží a jde směrem do místnosti.
Vana nebo sprcha
Pro mnoho lidí je jistě vidina relaxace v horké vaně velmi příjemná, ale také finančně nákladnější, než rychlá sprcha. Během sprchy si vodu vypínáte, tak jak potřebujete. Do vany se napustí velké množství vody a spotřebuje ji ve většině případů jen jeden člověk. Sprcha je proto mnohem ekonomičtější. Sprcha je navíc hygieničtější. Smyté nečistoty odchází rovnou pryč a neusazují se ve vaně, jako při koupání.
Perlátor
Co to vlastně je? Jedná se o věc, do které je dobré investovat. Perlátor sytí vodu bublinkami vzduchu. Voda vždy nemusí být jen voda. Perlátor šetří za Vás.
Kapající kohoutky
Dobře si překontrolujte, zda máte kohoutky v pořádku. Ono totiž i po malých troškách kapající voda má za následek velký výdej. Stejně tomu je i u protékajícího záchodu.
Žehlení
Žehlete úsporně. Nikdy nežehlete přesušené prádlo, ale na druhou stranu ani moc mokré. To by znamenalo zase větší spotřebu elektriky. Prádlo musí být suché, ale ze žehličky zároveň vycházet pára.
Lednička
Otvírání dveří ledničky má velkou spotřebu. Proto ji otvírejte jen minimálně a vždy, když něco potřebujete. Rozmyslete si, kde je věc umístěna a jděte na jistotu. Nehledejte hodinu v lednici.
Tipů, jak ušetřit je mnohem více. Každá domácnost může šetřit trošku jinak, protože má jiné možnosti, ale jiné vybavení nebo návyky. Měsíčně je ale možné ušetřit klidně i stovky korun, proto se zamyslete nad tím, kde Vaše domácnost může ušetřit. Za uspořené peníze si můžete koupit něco nového nebo jet třeba na lepší letní dovolenou.