Svět půjček je plný nástrah, záhadných pojmů a někdy i nevysvětlitelných procesů. Takto může půjčkový svět působit na první pohled na každého, kdo se s ním potkává poprvé nebo se v něm snaží zorientovat teprve krátkou chvíli. Tak například online půjčka bez doložení příjmů – to je poněkud matoucí obrat. Jak může být půjčka poskytnuta někomu bez doložení příjmu? Samozřejmě, že nemůže. Jde opravdu jen o obrat, který byl vytvořen s cílem získání vyššího zájmu potenciálních klientů. Pojďme se podívat, jak a z čeho tento obrat vznikl.
Název „půjčka bez příjmu“ je zkrácenina
V případě tohoto obratu jde vlastně jen o zkráceninu, kterou používají poskytovatelé nebankovních úvěrů k tomu, aby ušetřili co nejvíce místa. Kde? Samozřejmě, že v reklamách. A také aby co nejvíce zaujali čtenáře svých reklam. Dnešní doba je rychlá a nikdo nemá čas a trpělivost na čtení dlouhých nápisů a sloganů. Proto se krátí vše, co jde. A mnohdy i to, co nejde.
Jak tedy online půjčka bez příjmu vznikla?
Zkrácením označení půjčky poskytované na základě online žádosti, která bývá schválena i bez nutnosti doložení potvrzení o příjmu ze strany zaměstnavatele. V případě těchto úvěrů se totiž dokládá pouze výpis z účtu, aby bylo jasné, že žadatel o půjčku disponuje dostatečným příjmem k poskytnutí půjčky v té výši, o kterou žádá.
A jak je to s výhodností tohoto druhu půjčky?
Tento typ půjčky se vždy hodí lidem, kteří sice půjčku potřebují, ale nechtějí se svému zaměstnavateli svěřovat s tím, že si půjčku berou. Připadali by si pak totiž zranitelní. Proto lze možnost doložit pouze výpis z bankovního účtu, nikoliv potvrzení o příjmu potvrzené zaměstnavatelem, považovat za velkou výhodu.
Na druhou stranu je však nutné brzdit nadšení z takovéhoto úvěru. Často právě proto, že má benevolentnější průběh schvalovacího procesu, bývá online půjčka bez příjmu o něco dražší. Jinými slovy: její RPSN je vyšší než u těch úvěrů, kde se příjem potvrzený zaměstnavatelem dokládá. Za diskrétnost (že se zaměstnavatel o půjčce nedozví) se v tomto případě platí.
Je proto na místě nechat si předem řádně vysvětlit podmínky půjčky, její cenu, nastavení splátkového kalendáře. A hlavně: celkovou částku splatnou spotřebitelem. Tedy kolik klient vrátí a ještě přeplatí. Včasné rozhodnutí půjčku pro její vysokou cenu odmítnout může ušetřit klientům mnoho potíží se splácením nebo dokonce s dluhovou spirálou.
Kdo chce online půjčku, může ji mít v hotovosti, nebo na účtu
Je celkem jedno, zda si žadatel chce vzít úvěr s dokládáním příjmu potvrzeného zaměstnavatelem, nebo bez něj. V obou případech je totiž na výběr, zda si klient vezme peníze v hotovosti na ruku nebo si je nechá poslat na svůj bankovní účet.
Rychlejší většinou bývá hotovostní varianta, kterou klient může dostat již několik minut po odeslání online žádosti. Vyzvednout peníze si může například na partnerské čerpací stanici, trafice nebo třeba na terminálu sázkové kanceláře.
V případě bezhotovostní půjčky je sice schvalovací řízení hotovo během několika minut, ale pokud má klient účet u jiné banky než poskytovatel úvěru, pak může mezibankovní převod peněz trvat i 24 hodin. A jak víme, někdy tolik času není. Termíny na složenkách prostě nepočkají.