Do finančních potíží se může dostat kdokoli. První možností, která člověka většinou napadne, je řešit situaci s pomocí rodiny či přátel. A to bohužel dopadá mnohdy katastrofálně. Přitom stačí tak málo – vzít papír a sepsat, na čem jsme se dohodli.
Jen „na dobré slovo“ nikdy nepůjčujte
Míchat obchod se vztahy je pokaždé trochu nebezpečné. Když si půjčujete peníze od přítele, nebo naopak kamarád potřebuje finanční injekci od vás, je to ošemetná situace, ze které kouká mnoho potenciálních problémů. A to jak v rovině mezilidské, tak i peněžní.
Aby bylo riziko co nejmenší pro obě strany, vyplatí se sepsat smlouvu o půjče. I když je to jen tak pro jistotu. Možná si teď myslíte, že se jedná o zbytečnou formalitu, která akorát zdržuje a navíc ukazuje na určitou míru nedůvěry, opak je ale pravdou. Se smlouvou ukazujete, že jednáte zodpovědně a stejný přístup očekáváte i od druhé strany. A takový závazek je daleko těžší porušit.
Za dobrotu na žebrotu se smlouvou nepřijdete
Se smlouvou či směnkou se vám nemůže stát, že za podaný prst přijdete o celou ruku. Veškeré písemnosti ale musejí být správně sepsané a mít náležitou podobu. Ideální je obrátit se na právníka, který na vše dohlédne. Sice za jeho služby něco málo zaplatíte, ale budete mít jistotu, že jednou nebude váš požadavek u soudu zamítnut s tím, že předložený dokument vlastně vůbec není směnkou.
Co všechno musí smlouva obsahovat?
Správně by smlouva měla obsahovat označení jednotlivých smluvních stran – jméno dlužníka a věřitele včetně příslušných adres. Dále je nutné vymezit výši poskytnuté částky a poznámku o tom, jestli je to půjčka úročená nebo bezúročná. V neposlední řadě nezapomeňte napsat informace o splatnosti půjčky.
Smlouvu můžete řešit i formou notářského či exekutorského zápisu, když vám pak dotyčný přestane splácet dluh a nekomunikuje, můžete na něho rovnou podat návrh na nařízení exekuce. Pokud se vyskytnou s jeho platební morálkou problémy, řešte je co nejdříve. Tak máte totiž nejvyšší šanci dostat své peníze zpět.