Každý z nás by si měl postupně tvořit rezervu financí na „zlé časy“ (onemocníte, ztratíte zaměstnání aj.) Nikdy nevíme, co se stane. Co si představit pod pojmem finanční rezerva a jak si ji můžete vytvořit?
Co je to finanční rezerva
Finanční rezerva – peníze (peněžní prostředky) ponechány na zlé časy. Peněžní prostředky by měly být zejména v podobně likvidní, tzn. k dispozici v okamžiku potřeby. Neměly by představovat jen peníze, určené na investování do podílových fondů, dluhopisů, akcií, termínovaných vkladů atp. Finanční rezerva je zásadní pro osobní a podnikové finance. V tomto článku se budeme věnovat oblasti financí osobních. Finanční rezerva chrání jedince před nepříznivými osudy (neschopnost platit), které mohou přijít, pokud člověk přijde o svůj příjem peněz. S rezervou financí máte jistotu, že se neoctnete v existenčních potížích. Každý je strůjcem finanční rezervy dle svých schopností. Ovšem specialisté se shodují v tom, že by měla představovat minimálně šestinásobek obratu rozpočtu rodiny. Finanční rezerva má také pozitivní dopad na lepší životní pohodu – lidem se žije lépe, když vědí, že cokoliv se v budoucnu stane, není v existenčním ohrožení.
Kde mít finanční rezervu?
Neponechávejte si finanční rezervu na svém obvyklém účtu – její zkracování poplatky + výdaje ohledně vedení účtu. Ovšem peníze nevkládejte ani do produktů bank – nejsou bezprostředně likvidní. Ideální je volit spořicí účet s příznivým úrokem a se schopností kdykoliv vybrat peníze – bez výpovědní lhůty. Jestli se vaše rezerva financí zvyšuje (což by měla) a překročí rezervu na dobu 1 roku, zvažte o vkladu jistých peněz na vklad termínovaný – mnohem vyšší zhodnocení peněz. Ovšem vložte pouze díl peněz a s optimální výpovědní lhůtou. Když si nejste jisti, do jakých produktů své finance uložit, poproste o pomoc nezávislého finančního poradce. V současné době mají v nabídce i sestavení plánu pro finanční rezervy. Je však potřeba správného výběru finančního rádce – odlišné profesionalitou i osobními kvalitami.
Jak tvořit finanční rezervu
Zásadní je začít tvořit finanční rezervy v co nejbližší době. Pokud nemáte vysoké příjmy, je obtížně ušetři velké sumy a z toho důvody vám bude nejspíš trvat déle, než finanční rezervy docílíte. Specialisté říkají, že ideální je uspořit přibližně 10% ze svého platu. Jestli se vám to nepodaří, popřemýšlejte, zda by určité výdaje nebylo možné zredukovat (energie, životní styl apod.) – veďte si údaje o úsporách (pro přehlednost). Budete se sami divit, jak moc za jisté položky platíte, i když to není potřeba. Za měsíc (či 2,3) si údaje prostudujte a snažte se nad jednotlivými položkami zamyslet. Pro dokonalý přehled vašich výdajů a příjmů si nejen veďte zápisky, ale vytvářejte si kompletní finanční bilanci – příjmy:výdaje. Jednodušší bývají příjmy (mzda manželů). Neopomeňte ani ostatní příjmy – výnosy z aktiv, prémie a jiné zdroje peněz.