Pokud máte nějaké finance navíc, můžete je investovat. Možností se naskýtá celá řada. Nejčastěji se investuje do nemovitostí, cenných papírů, dluhopisů, nebo různých druhů komodit. Ještě před tím, než se rozhodnete investovat, měli byste zvážit veškeré aspekty vaší případné investice. Neuvážené investování by se vám totiž nemuselo zrovna vyplatit. Patříte-li v oblasti investic mezi naprosté začátečníky, měli byste si zjistit všechny informace o oblasti, do které chcete své peníze vložit. Není dobré se spoléhat pouze na štěstí, protože to je, jak známo, značně vrtkavé. Když investujete neuváženě, můžete o své peníze lusknutím prstů přijít. Jestli se chcete podobně nemilé zkušenosti vyhnout, měli byste o investicích vědět pár zásadních informací.
Základní pravidla investic
1. pravidlo – čím víc investic, tím lépe!
Investovat všechny finance do jedné investice je pořádná hloupost. Jakmile se vám investice nepodaří, můžete se se všemi penězi rozloučit. Je proto dobré vložit peníze do víc investic. Pokud jedna z nich nevyjde, ostatní vám ztrátu vyrovnají, a vy tak nepřijdete úplně o všechno.
2. pravidlo – emoce nemají v investování své místo!
Aby bylo investování efektivní, mělo by být stoprocentně racionální. To znamená, že byste měli naprosto zavrhnout jakékoliv emoce. Je sice hezké, že se vám líbí právě tento diamant, nebo že toužíte investovat do akcií filmařů, jejichž animované filmy vás vždy rozesmějí. Takové pocity nemají v oblasti investicí co dělat, protože vedou k hodně nejistému výsledku. Prvotně by vás mělo zajímat, jestli je diamant kvalitní, nebo zda má filmová společnost šanci zaujmout širší veřejnost. Proto city stranou a přemýšlejte ekonomicky.
Investice do zlata
Názory odborníků
Osvědčenou investicí je investice do zlata. Tento žlutý blýskavý kov byl ještě v minulých letech poměrně drahou komoditou, nyní však šla jeho nákupní cena rapidně dolů. Zlato je teď dokonce nejlevnější za posledních třicet let! Z tohoto důvodu mnoho lidí, kteří ještě nikdy neinvestovali, začínají o nákupu zlata uvažovat. A co na to odborníci? Někteří poukazují na zásadní výhody, kterými jsou jistota, že zlato nikdy neztratí na vzácnosti, a také ochrana peněz před znehodnocením inflací. Jsou ale i ekonomové, kteří investici do zlata příliš nedoporučují. Záleží jen na vás, na jakou stranu se přikloníte.
Nejvíce rad přichází samozřejmě ze Spojených států. Vy ale hodláte nejspíš investovat v České republice, proto se spíše zajímejte o názory českých odborníků. V současné době se navíc naše země, a potažmo i celý svět, potýká s dlouhotrvající krizí, proto je dobré počkat si, až začnou odborníci tvrdit, že se krize blíží ke konci. V ten okamžik investujte a sledujte, jak se vaše investice postupně zhodnocuje.
Kolik do zlata investovat?
V odpovědi na tuto zásadní otázku se většina odborníků shoduje. Proto je dobré na jejich rady dát.
1) Do zlata investujte maximálně 15% z celkové částky investovaných peněz. Ostatní peníze rozložte mezi jiné investice.
2) Investice do zlata je investicí dlouhodobou. Proto nepanikařte, když jde cena dolů. Však ona jednou začne zase růst.
3) Investice do zlata je investicí rizikovou. Pokud patříte mezi začátečníky, zvolte raději jistější investici. Zlato je komodita vhodná spíše pro zkušenější investory.
4) Někteří odborníci jsou toho názoru, že zlato ve své fyzické podobě by mělo být součástí úspor všech, kdo se chtějí zajistit pro případ finanční krize v budoucnu.
Nebezpečí, která vám při investici do zlata hrozí
1. Poplatky
Poplatky bývají nedílnou součástí každé investice a je třeba je zahrnout do svých finančních plánů. Problémem mohou být přehnaně velké poplatky, které mohou mít jediný cíl – sedřít investora z kůže. Před každou investicí si proto zjistěte, na jaké poplatky se máte připravit, a jaké jsou případně podmínky pro výstup z investice. Abyste měli jistotu, že vám poskytovatel nenaúčtuje naprosto zbytečné a příliš vysoké poplatky, měli byste investovat vždy jen prostřednictvím seriózní firmy, která má kladné ohlasy. Takovéto firmy mají jasně dané poplatky i podmínky, a vy tak budete vědět, na čem jste.
Obvyklým poplatkem, který musíte připočíst k ceně na burze, je poplatek za vytvarování zlata do slitku dané hmotnosti, za pojištění, skladování nebo za přepravu až k vám. Jakmile si poskytovatel řekne o nepřiměřeně vysoké poplatky za poskytnutí, které počítá z cílové částky, mělo by vás to varovat, abyste se obrátili na někoho jiného.
2. Slibují vám vysoké zhodnocení? Rychle pryč!
Stejně, jako u každé jiné investice, i u zlata platí, že jakmile vám některý poskytovatel nabízí hodně vysoké zhodnocení, stojí za tím něco nekalého. Cenu komodity totiž nikdy neurčuje poskytovatel, ale světové trhy. To, za kolik nakoupíte nebo prodáte, určuje doba, kdy tak činíte. Pokud je doba mezi nákupem a prodejem zlata malé, je riziko investice velké. Z toho důvodu je zlata i ostatní komodity považovat za dlouhodobou investici, kdy nebudete ke svým penězům mít třeba několik let přístup.
Věrohodný je takový poskytovatel, který vám nabídce roční výnos kolem 14% ročně. Takový je totiž průměrný výnos v posledních deseti letech. Neseriózní poskytovatelé se vás mohou snažit lákat na výnos 30% a více za rok. To je ale už od pohledu nesmysl. Zlatu se sice může daný rok dařit a k podobným procentům vystoupit, ale je to vysoce nepravděpodobné. Vždy zvolte takového poskytovatele, který nabízí nižší, ale za to reálný výnos, než poskytovatele, který se vás snaží okouzlit vysokým výnosem, a v závěru zjistíte, že je přeci jen někde „zakopaný pes“. Vždy si vybírejte prověřené poskytovatele s dobrou pověstí. Jako příklad uveďme například Českou mincovnu.
3. Není zlato jako zlato…
Abyste si po investici netrhali vlasy, je dobré vědět, do jakého typu zlata skutečně investujete. Není totiž zlato jako zlato. Pro investici se hodí tzv. investiční zlato, které je osvobozené od DPH. Ne všechno zlato je ale investiční. Investiční jsou pouze takové zlaté mince a slitky, které zveřejní Česká národní banka ve svém věstníku. Všechno ostatní zlato, ale i stříbro, platina a další vzácné kovy, podléhají DPH a při placení byste tak mohli být nemile překvapení. Spousta sběratelů si kupuje zlaté mince kvůli její sběratelské hodnotě, pokud ale nesplňují podmínky investičního zlata, pořádně si za ně připlatí právě kvůli DPH. To tvoří konkrétně 21% z celkové částky.
4. Nákup a prodej zlata
Při nákupu i prodeji se investiční zlato chová stejně jako měna, to znamená úplně stejně, jako když si měníte koruny na cizí měnu nebo zpátky. Vy tak budete neustále v menší nevýhodě. Zlato kupujete s přirážkou, která je vyšší, než aktuální burzovní cena, zatímco při prodeji prodáte maximálně za aktuální burzovní cenu.
Když se rozhodnete své investiční zlato prodat, musíte se dobře rozmyslet, u kterého prodejce tak učiníte. Velcí obchodníci vám dokážou nabídnout velice příznivou cenu, která se pohybuje maximálně 2-3% pod cenou na burze. Maloobchodníci nabízejí odkupní cenu nižší, běžně o 5-10% méně, než je aktuální cena na burze. Jakmile se ceny pohybují na úrovni aktuální ceny na burze, popřípadě ještě výše, musí vám to začít být okamžitě podezřelé. Při nákupu investičního zlata se raději vždy řiďte pravidlem, podle kterého nakoupíte u poskytovatele, který od vás může následně zlato odkoupit za výhodných podmínek.
5. Investujte v české měně
Pokud vyrazíte k poskytovateli se zájmem o nákup či prodej investičního zlata, může vám ukazovat graf zobrazující aktuální stav v amerických dolarech. Tato měna je ale pro Čecha značně irelevantní. Cenu zlata totiž kromě poměru zlata vůči dolaru ovlivňuje i poměr české koruny vůči dolaru. Když zlato klesá vůči dolaru a kurz koruny vůči dolaru je příznivý, nemusíte vůbec prodělávat.
Máme pro vás jeden učebnicový příklad. V roce 2011 byla cena zlata v dolarech na maximu. Pro českého investora to ale nic neznamenalo, protože cena zlata v českých korunách dosáhla maxima až v roce 2012. Nikdy se proto neřiďte podle grafu, který zobrazuje vztah zlata a amerického dolaru.
Pokud neradi riskujete, investujte raději do fyzického zlata. V takovém případě vás nemusí burzovní situace nijak zvlášť trápit.
Investice do zlata rozumnou částku svých financí je jedním z nejlepších způsobů, jak si efektivně ochránit své peníze a zajistit sebe i svoji rodinu do budoucna.