Zkuste investici do stříbra

25.03. 2015 • Investice

Stříbrný investiční kov je stále trochu v zákrytu svého zlatého brášky. Ten je sice známější, nicméně pro stříbro mluví budoucnost. Dobře informovaný investor může vytěžit něco dokonce právě z jeho „až“ druhé pozice.

Možná to bude znít trochu divně, ale zlato není zase taková investiční výhra. Proč? Zlato se stále hromadí. Ať jsou to šperky, slitky, sejfy bank nebo soukromé sbírky. Stříbro se svým způsobem kumuluje podobně, ale jeho zásoby na rozdíl od těch zlatých postupně mizí. Základní rozdíl je v postupech průmyslového zpracování obou kovů.

Pokud je takto zpracováno zlato, lze ho obnovit, tedy získat zpět. Stříbra ovšem ubývá a přijde doba, kdy lidově řečeno nebude co těžit. Je to vlastně paradox, ale ona nezničitelnost zlata pomáhá investicím do stříbra. Žlutého kovu je přes jeho relativně malé množství stále dost. Objem investičního stříbra se každý rok zmenšuje a díky tomu roste i jeho cena.

Kdo se v investicích jen trochu pohybuje, věnuje pozornost i dalším signálům. Průmyslově je zatím stříbro čerpáno v celkem stejných objemech, nicméně přibývají technologie, kde lze stříbro využít. Když ještě připojíme skutečnost nemožnosti recyklace tohoto kovu, nelze se divit, že poptávka po „druhém“ kovu roste. Pohyby cen nahoru nebo dolů na to nakonec nebudou mít žádný vliv.

Stříbro je vlastně velmi výjimečný kov jak v průmyslové, tak i v investiční podobě. Pokud by v brzké době byla uspokojivě vyřešena dluhová krize mnoha států, je velmi pravděpodobně, že stříbro si právě díky stálé průmyslové poptávce svou cenovou hladinu udrží.

O investičních možnostech stříbra dnes informuje samozřejmě ohromné množství zdrojů. Některým je ale dobré se obloukem vyhnout. Obracejte se určitě na renomované firmy, které obchodují s cennými kovy už dlouho a mají reference. Ideálně zjistit něco na burze. Dobří obchodníci vás umí odkázat na články, zprávy a analýzy aktuálních trendů. Vyhněte se těm, kdo informace jen přebírají. Obvykle nejde o profíky, ale jen o ty, kterým je vlastně jedno, co kdy prodávají nebo nakupují.

Vývoj ceny stříbra

V těchto dnech a obdobích je investiční stříbro podhodnoceno. Zde se tudíž nabízí prostor pro spekulace právě na stříbro. Stříbro navíc nenavyšuje svou cenu stejným způsobem, jako to dělá zlato. V budoucích letech se ale tento bílý kov stane ještě vzácnějším, protože poptávka firem po dodávkách bude zvolna převyšovat možnou nabídku drahého kovu. Spotřebitelé budou tlačit na navýšení objemu investičního stříbra. Množství, které bude zpracováváno, se ale nebude měnit ani při změnách cenové hladiny. Je mnoho výrobků, které tento kov obsahují ve velmi drobném množství, takže zákazník růst ceny vůbec nezaznamená. Ale takový investor by svou pozornost zvýšit rozhodně měl. 

Co a jak kupovat

Do tohoto kovu se dá investovat přímo. Nejjednodušší možnost jsou stříbrné cihly, slitky nebo mince. Hmotnost cenných kovů se uvádí v trojských uncích (zkratka oz a jedna odpovídá asi 31,3 g). V Evropě je možné počítat stříbro i na gramy.

Takových 20 gramů stříbra vás aktuálně vyjde asi na 1000 Kč. Největší poptávce se přitom těší slitky o hmotnosti půl až jedno kilo. Za půl kilogramu stříbra zaplatíte asi 14 000 Kč a za jeden kilogram v podobě cihly něco přes 27 000 Kč. Mějte taky na paměti, že tato cena se mění každou chvíli a řídí se podle pohybů na světových burzách.

Některé firmy nabízejí také formu tzv. „stříbrného“ spoření na větší slitky. Jsou to ti obchodníci, kteří se kromě samotného prodeje a nákupu zabývají také poradenstvím kolem investování.

Další oblíbenou možností je nákup investiční mince. Ty mívají obvykle váhu právě oné jedné trojské unce. Existují také sběratelské kusy, od kterých se běžné investiční liší trochu menší propracovaností motivů, které jsou na nich vyraženy. Jde tu hlavně o obsah stříbra. V případě mincí existují také varianty tzv. „proof“. Jsou to mince, k jejichž výrobě je použito leštěné razidlo, takže doslova září. Bývají o něco dražší a vyrábějí se v menších nákladech. Investiční mince je možné koupit s různými motivy – výročí Národního divadla, narození či úmrtí významných osobností kulturního života apod. Za minci o hmotnosti jedné unce zaplatíte v průměru tisíc korun.

V oboru investičních mincí existují i skutečné rarity – například pamětní mince několika anglických katedrál v sobě mají miniaturní vitrážované gotické okno.

Nákup kovu přímo je jako investice nejvýhodnějším způsobem. Kromě toho lze investovat i do „papírového“ stříbra stejný způsobem, jako do jakékoli jiné komodity. Je možné koupit například akcie či fondy, které jsou vázány na aktuální cenu stříbra na světových trzích. Existují i akcie, které vkládají polovinu prostředků do stříbra a polovinu do zlata.

Výhody unvestice

Pokud si koupíte přímo stříbro, uchováte hodnotu a ochráníte si peníze před inflací. Stříbro je kov s bohatým průmyslovým využitím a jeho spotřeba bude kontinuálně převyšovat jeho těžbu. Pokud je v podobě investičních slitků, je vysoce likvidní (dá se tedy dobře směnit zpátky za peníze). U fyzické podoby není výnos z takové investice zdaněn. Nemalou výhodou je také příznivá cena.

Nevýhodnost

Pokud byste se do obchodu se stříbrem chtěli věnovat ve velké, budete muset kromě ceny v řádu milionů řešit také uskladnění. Kromě toho se nevyhnete DPH.

Jak na nákup?

Nejbezpečnější a nejjednodušší formou je nákup v podobě slitků a cihliček, které udávají hmotnost  trojských uncích.

Nakupujte u prověřených a certifikovaných firem – takových, které obchodují mezinárodně a ve standardu Good Delivery. Dodavateli takových firem mají být přímo aktéři burzy nebo mincovny.

Nebojte se jednat s firmou, která vám nabídne i odborné poradenství či poradí při sestavování investičního portfolia podle vašich možností i zájmů. Certifikované firmy od vás slitky i odkoupí podle aktuálních cen na trhu.

Udělejte si přehled o podmínkách záruk a zpětného odkupu i jednotlivých firem.

Obloukem se vyhněte nabídkám v časopisech, úžasným slevám a jakémukoli obchodníkovi, který vám o kovu nebude schopen říct nic bližšího. To platí například pro internetové aukce, i pro všemožné letáčky v časopisech, které nabízejí například čisté stříbrné mince s motivem panovníka Karla IV. za několik set korun. Renomované obchody rozhodně nemají potřebu rozesílat anonymně letáčky do schránek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články