Pokud jste si založili spoření kvůli výhodnému úvěru, ale peníze potřebujete okamžitě, je tu pro vás překlenovací úvěr.
Co si představit pod pojmem překlenovací úvěr?
Překlenovací úvěr je vždy spojován se stavebním spořením. Díky tomu můžete peníze nejen šetřit, ale zároveň žádat o výhodný úvěr právě ze stavebního spoření. K získání úvěru je samozřejmě, jako všude jinde, nezbytné splnit určité podmínky, např. dvouleté spoření. Další podmínky se dozvíte u jednotlivých bankovních subjektů.
Pokud se stane, že jste některou z podmínek nesplnili a tím pádem nemáte nárok na úvěr ze stavebního spoření, řešením může být právě překlenovací úvěr.
Nejčastěji se s překlenovacím úvěrem setkáváme právě ve spojení se stavebním spořením, ale můžeme se s ním setkat i v jiných případech.
Spořitelny si podmínky pro udělení úvěru stanovují individuálně, téměř ve všech případech však musíte mít na účtě stavebního spoření určitou částku, nezbytné prokázat dostatečné příjmy a neobejdete se ani bez požadovaného zajištění úvěru.
Překlenovací úvěry nejsou nejlevnější záležitost a nesplácí se žádná jistina, tudíž se úroky postupně nezmenšují. Překlenovací úvěr je splacen až v momentě, kdy vám je přidělen klasický úvěr ze stavebního spoření.
Klady a zápory překlenovacího úvěru
Nesporným kladem je fakt, že vám překlenovací úvěr pomůže v období, než budete mít nárok na úvěr ze stavebního spoření, není nutné tak na úvěr čekat dlouho, je možné si jej vzít hned.
Na rozdíl od klasického úvěru však nemáte na překlenovací úvěr právo ze zákona, takže je pouze na dané stavební spořitelně, zda vám ho poskytne či nikoliv.
Negativa v rámci překlenovacího úvěru jsou především to, že sama spořitelna rozhodne, zda na něj máte nárok či nikoliv. Nejde o neúčelovou půjčku, proto peníze musíte opravdu použít na určité účely. Také zaplatíte větší úrokovou sazbu a od určité částky je nutné ručit nemovitostí.
Poskytovatelé překlenovacího úvěru
V České republice poskytují překlenovací úvěr téměř všechny spořitelny a banky.